Shfleto Kategorinë

Opinion

A është i gjallë shqiptari që hesht?

“Kulmi i terrorit arrihet kur shteti i policisë fillon të gllabërojë fëmijët e tij...” (Hannah Arendt) “Të qash të gjallin e të kesh zili të vdekurin...!”  Të qash të gjallin se ka vdekur pa e ditur e të kesh zili të vdekurin se iu vra…

Europa nuk na do, pra kush e ka fajin?

Nga Arjan Çuri Në shpërthimet origjinale populiste, Kryeministri Rama, ka gjetur një metaforë të re, atë të nuses së bukur, që edhe pse është bërë gati, e lyer dhe e ngjyer për dhëndrrin, ky i fundit nuk do ta marrë, sepse dashka ta…

Fallxhoret e politikës dhe Terezi i tërmetit

Nga Arjan Çuri Te lagjia ime, ishte një fallxhore që dilte te kafja poshtë pallatit dhe për një dhjetë mijë lekësh, të jepte në dorë listën e zezë të atyre që të urrenin, sigurisht vetëm me iniciale, pasi xhindet nuk ia zbulonin gjithë…

Aleanca opozitare në mosmarrëveshje për marrëveshje

Nga Arjan Çuri Tashmë shqiptarët po dëgjojnë prej gati një viti, se pse opozita braktisi institucionet për të mos u bërë fasadë e Ramës, që si autokrat, donte t’i merrte në kontroll ato. E vetmja rrugë që la hapur opozita, për t’u…

Përgjimet e reja “bild – babale”

Nga Artan Fuga Përgjimet e Bild habitën opinionin publik sepse veç të tjerash sepse atje dilte që kishte njerëz, nuk dihet se sa, që e jepnin votën kundrejt shumave me parà. E dënueshme me ligj për ata që e praktikojnë, e planifikojnë,…