21 vjeçarja thyen rekordin botëror! Bëhet e para femër që lundron përtej Oqeanit Atlantik për 70 ditë

Njihuni me Jasmine Harrison, e cila është bërë e para femër që ka lundruar e vetme në të gjithë Oqeanin Atlantik me një distancë prej 4800 kilometrash.


Vetëm 21 vjeçe, britanikja e ka mbaruar këtë sfidë pas 70 ditësh, 3 orësh dhe 48 minutash, duke e bërë atë femrën më të re që lundron përtej një oqeani dhe ka thyer një rekord botëror kështu. Gjatë udhëtimit, ajo ishte përplasur me një anije, u përmbys 2 herë, ndërsa rrëfeu se ka konsumuar më shumë gjalpë kikiriku dhe nutella.

“Kjo nuk ishte vetëm shikimi dhe mbajtja e flakërimeve në Nelson’s Dockyard për një fund gare që më frymëzoi, por ishte gjithashtu duke biseduar me një anëtar të familjes së një djali që sapo kishte përfunduar garën, i cili më tha se sa një gjë e mahnitshme ishte. Unë nuk thashë “jo një shans që ta bëja atë”, ishte më shumë një fakt pse të mos e bëja atë”, shkruan ajo në rrjetet sociale.

Ju mund të pëlqeni dhe këto