Flower
Flower

Krijohet super avioni spiun nga Kina, por zbulohet se çfarë qëllimi i errët fshihet pas ndërtimit të tij

Në nëntor të 2018, Kina bëri të ditur se kishte krijuar avionin spiun, i cili për disa njerëz quhet si “Skifteri i qiellit”.

Së fundmi, po qarkullojnë disa zëra se ky avion është ndërtuar për disa qëllime të errëta nga Pekini zyrtar. Kjo teori del sepse avioni nuk mund të kapet nga radarët dhe mund të kryejë fluturimë deri në 40 orë rresht, pa u furnizuar me karburant.

Ai ka kapacitete për të realizuar fotografi me rezolucion të lartë nga 3000 metra lartësi, duke kapur pa problem targën e një makine. Kurse për disa fotografimi i makinave nuk duhet të lejohet dhe se është diçka e tmerrshme, por nuk ka pasur ndonjë reagim zyrtrar nga ndonjë shtet.

Ky avion nuk ka nevojë për pilot dhe është mbajtur sekret për shumë kohë, për t’u publikuar vetëm së fundmi.

Gjithashtu mund të arrijë një lartësi fluturimi deri në 7500 metra me 350 kilogramë peshë në bord, ndërsa pesha maksimale që mund të mbajë është 1,5 ton. Mendohet se qeveria kineze ka nisur punën për ndërtimin e tij, që në vitin 2012.

Ju mund të pëlqeni dhe këto