Hiqni dorë prej tij, ky produkt ushqimor që e konsumoni shpesh shumon qelizat e kancerit

Produkti ushqimor që do të lexoni më poshtë ndodhet në kuzhinën e të gjithëve dhe përdoret nga çdokush prej nesh, por ai ka një aftësi shumë të rrezikshme, atë të shumimit të qelizave të kancerit.

Produkti për të cilin flitet është sheqeri dhe këtë zbulim e ka bërë doktori Dr. Otto Warburg, i cili fitoi çmimin Nobel pasi mbështeti këtë teori.

Warburg besonte se kur trupi furnizohej me sheqer artificial, prodhonte kimikate të ndryshme që nxisnin shumimin dhe përparimin e kancerit dhe mosfunksionim mitokondrial.

Me sa duket teoria është zhvilluar edhe më tepër në ditët e sotme.

Trupi prodhon çdo ditë miliona qeliza anormale të prirura për t’u zhvilluar në kancerogjene, por është vetë trupi që i eleminon këto të fundit. Nëse një person konsumon shumë sheqer artificial, ky produkt ndalon hormonet rregullatore IGF që të vrasin qelizat kanceroze.

Kur hormoni IGF i gjendur në gjakun tonë nuk jep sinjale se kur qelizat e këqija duhen shkatërruar, ato rriten e rriten pafundësisht.  Ky proces përshpejtohet drejtëpërddrejtë nga sheqeri i cili i ushqen këto qeliza.

Nëse ju prisni sheqerin nga dieta juaj, do t’i prisni ushqimin qelizave kaceroze. Sipas mjekëve njeriu nuk duhet të marrë më shumë se 12 lugë çaji sheqer në ditë. Kjo është sasia e sheqerit të përpunuar dhe nuk përfshin sheqernat natyrorë nga frutat apo perimet, por mos harroni se pijet freskuese (një kançe përmban dhjetë lugë sheqer) dhe ushqimet e kripura si ketchup-i dhe djathërat po ashtu .

 

Ju mund të pëlqeni dhe këto