Shfleto Kategorinë

Opinion

Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal të rrënimit të kompleksit kulturor-historik të ndërtesave të…

“Teatri, mallkimi i historisë për të shkatërruar”

Nga Claudio Rocca, drejtor i “Accademia di Belle Arti” të Firences Ndër njoftimet që na vijnë nëpërmjet internetit në mënyrë automatike e që na bëjnë të shkëputemi për disa minuta nga puna për të bredhur nëpër lajme të ndryshme, më erdhi…

Vjedhja plot SHKELQIM në emër të FUSHES

Pas votimit të sotëm të deputetëve socialistë me 75 vota, Edi Rama tregoi se është i vendosur t’i shkojë deri në fund aferës së teatrit që  i “dhuron” 200 milionë euro Shkëlqim Demir Fushës. Përtej debatit “ligjor” se si veprohet me një…

Celular me vajguri

Nga Artan Fuga Te heqim telefonin celular nga shkolla. Pastaj as wifi mos kete. Mos i shkoj mendja ndokujt te kerkoj qe ne klasa te kete kompjuter ose ekran elektronik. Hiqni edhe kalkulatricet.  Te vozise zysha ne internet per t'u…

Republika në monarki dhe monarkia në republikë!

Nga Artan Fuga Monarkia, ajo kushtetuesja nuk është e keqe në vetvete, madje shpesh njëmijë herë më e mirë sesa një republikë e çalltallosur, nuk janë budallenj danezët, belgët, suedezët, norvegjezët, anglezët, as qytetarët e Monakos,…

Trump-Erdogan, një duel humbësish

Ngaqë në lojë janë dy aktorë kryesorë – populisti shpërthyes Donald Trump dhe autokrati i ashpër Rexhep Taip Erdogan – që vendosin testosteron me shumicë në praktikat e tyre diplomatike, është e vështirë të vësh bast se si do të rrjedhë…

Kafshët e barabarta të Erion Veliajt

Nga Andi BUSHATI Një investigim i thelluar i BIRN, nxori këtë javë në dritë një anë të errët të bashkisë së Tiranës. Në shkrimin e gazetares Lindita Cela (lexoje të plotë këtu poshtë), vihej në dukje se vetëm në një vit e gjysëm policët…