Shfleto Kategorinë

Opinion

Asgjë nuk zgjat përgjithmonë!

O njeri, mbushe kafkën me verë para se të mbushet me dhe! O njeri i plotfuqishëm! O mbreti i fateve të vendit dhe të botës! Hap sytë dhe shiko përreth! A ke forcë të ndalosh këtë mankth që ka zaptuar pjesën më të madhe të planetit? A…

Zgjohu Rini! Është epoka Jote!

Nga Silvana Begaj dhe një zë vengon nga lumi, më buçet, më zgjon nga gjumi, se mileti po gatitet, se tirani lebetitet, se pëlcet, kërcet furtuna, fryhet vjosa, derdhet buna, skuqet semani dhe drini, dridhet beu dhe zengjini, se…

Europa nuk na do, pra kush e ka fajin?

Nga Arjan Çuri Në shpërthimet origjinale populiste, Kryeministri Rama, ka gjetur një metaforë të re, atë të nuses së bukur, që edhe pse është bërë gati, e lyer dhe e ngjyer për dhëndrrin, ky i fundit nuk do ta marrë, sepse dashka ta…

Fallxhoret e politikës dhe Terezi i tërmetit

Nga Arjan Çuri Te lagjia ime, ishte një fallxhore që dilte te kafja poshtë pallatit dhe për një dhjetë mijë lekësh, të jepte në dorë listën e zezë të atyre që të urrenin, sigurisht vetëm me iniciale, pasi xhindet nuk ia zbulonin gjithë…

Aleanca opozitare në mosmarrëveshje për marrëveshje

Nga Arjan Çuri Tashmë shqiptarët po dëgjojnë prej gati një viti, se pse opozita braktisi institucionet për të mos u bërë fasadë e Ramës, që si autokrat, donte t’i merrte në kontroll ato. E vetmja rrugë që la hapur opozita, për t’u…