Pse duhet ta konsumoni patjetër mushmollën

Mushmolla është një nga frutat që rritet në të gjitha zonat e Shqipërisë, por më tepër kultivohet në Jug. Është pjesë e familjes së mollëve dhe dardhave, por shpesh e quajnë vogëlushja e trëndafilave, pasi janë të ngjashëm me frutat e…

Një picë që ndoshta s’e keni provuar kurrë

Vera nuk ju lë ta teproni me ushqime të yndyrshme dhe me shumë kalori, por ju i dëshironi shumë? Atëherë, ju sugjerojmë diçka krejt të veçantë. Secili nga ne ka ide të ndryshme për një picë të shijshme, por pica me bostan është ajo më e…

Ushqimet që nuk duhet t’i ringrohni kurrë

Jo të gjitha ushqimet mund të ringrohen, ja ku janë disa prej tyre dhe arsyet pse: Kërpudhat Kërpudhat duhet të konsumohen direkt pas përgatitjes. Kompozicioni i proteinave të tyre mund të ndryshojë pas 1-2 ditësh, gjë që i bën të…

Si t’i bëni këto biskota me bajame

Toskana njihet për recetat gourmet dhe shijet speciale e unike. Një prej tyre janë dhe biskotat Cantucci që përgatiten me përbërës të thjeshtë. Përbërësit: 180 gr sheqer 1 vezë 0,5 gr amoniak për ëmbëlsira (bustina të ngjashme…

Ja pse duhet të konsumoni bamje

Disa nuk i preferojnë fare dhe bëjnë hsumë gabim, sepse bamjet janë shumë të pasura në fibra të tretshme dhe të patretshme. Bamja ka disa benefite shumë të rëndësishme shëndetësore. Përmbajtje të lartë fibrash: Fibrat mund t’i…

Nëse keni këto shena do të thotë se…

Nëse trupi juaj ka mungesë proteinash do të keni shenjat si më poshtë: Ndjesia e urisë Është e zakonshme të ndiheni gjithmonë të uritur nëse nuk merrni mjaftueshëm proteina. Filloni të konsumoni ushqime me përmbajtje proteinike në çdo…

7 teste shëndetësore që mund të bëni në shtëpi

Kush nuk pëlqen të shkojë në spital, mund të bëni këto teste për të kuptuar nëse keni ndonjë problem shëndetësor apo jo. 1. Dëgjimi Mundohuni të dëgjoni atë që njerëzit flasin nga një distancë prej 16-19 hapash. Nëse nuk mund të…