Një sallatë që mund ta konsumosh kurdo

Shtojini sallatës vezë dhe proshutë! Proshuta i jep një shije të kripur dhe të tymosur, ndërsa veza e skuqur të ngop, duke bërë që të mos kërkoni më ushqim. Proshuta e skuqur është sekreti i kësaj sallate me spinaq, që dietologët nuk do…

Stikat ndihmojnë në…

Vetëm një porcion prej 30 gr stikash ofron më shumë sesa 30 vitamina, minerale dhe super ushqyes të tjerë. Një nga gjërat më të mira të frutave të thata në përgjithësi është pasuria me minerale, e cila është vitale për funksionim korrekt…

Pse duhet ta konsumoni patjetër mushmollën

Mushmolla është një nga frutat që rritet në të gjitha zonat e Shqipërisë, por më tepër kultivohet në Jug. Është pjesë e familjes së mollëve dhe dardhave, por shpesh e quajnë vogëlushja e trëndafilave, pasi janë të ngjashëm me frutat e…

Një picë që ndoshta s’e keni provuar kurrë

Vera nuk ju lë ta teproni me ushqime të yndyrshme dhe me shumë kalori, por ju i dëshironi shumë? Atëherë, ju sugjerojmë diçka krejt të veçantë. Secili nga ne ka ide të ndryshme për një picë të shijshme, por pica me bostan është ajo më e…

Ushqimet që nuk duhet t’i ringrohni kurrë

Jo të gjitha ushqimet mund të ringrohen, ja ku janë disa prej tyre dhe arsyet pse: Kërpudhat Kërpudhat duhet të konsumohen direkt pas përgatitjes. Kompozicioni i proteinave të tyre mund të ndryshojë pas 1-2 ditësh, gjë që i bën të…

Si t’i bëni këto biskota me bajame

Toskana njihet për recetat gourmet dhe shijet speciale e unike. Një prej tyre janë dhe biskotat Cantucci që përgatiten me përbërës të thjeshtë. Përbërësit: 180 gr sheqer 1 vezë 0,5 gr amoniak për ëmbëlsira (bustina të ngjashme…

Ja pse duhet të konsumoni bamje

Disa nuk i preferojnë fare dhe bëjnë hsumë gabim, sepse bamjet janë shumë të pasura në fibra të tretshme dhe të patretshme. Bamja ka disa benefite shumë të rëndësishme shëndetësore. Përmbajtje të lartë fibrash: Fibrat mund t’i…

Nëse keni këto shena do të thotë se…

Nëse trupi juaj ka mungesë proteinash do të keni shenjat si më poshtë: Ndjesia e urisë Është e zakonshme të ndiheni gjithmonë të uritur nëse nuk merrni mjaftueshëm proteina. Filloni të konsumoni ushqime me përmbajtje proteinike në çdo…