Pse disa zhurma na acarojnë aq shumë?

Dihet se veshët tanë janë më të ndjeshëm ndaj frekuencave midis 2.000 Hz dhe 4.000 Hz. Zhurma e thonjve në dërrasë është tradicionalisht një nga tingujt më të pakëndshëm për shumicën e njerëzve. E njëjta gjë vlen edhe për të qarat e bebeve.…

Ushqimet që nuk duhet t’i ringrohni kurrë

Jo të gjitha ushqimet mund të ringrohen, ja ku janë disa prej tyre dhe arsyet pse: Kërpudhat Kërpudhat duhet të konsumohen direkt pas përgatitjes. Kompozicioni i proteinave të tyre mund të ndryshojë pas 1-2 ditësh, gjë që i bën të…

Video/ Vogëlushi me violinë përlot sallën

Akim Camara është 3-vjeçari që bëri përvete gjithë sallën ku po performonte me violinë në një koncert me violinistët më të talentuar. Vogëlushi ka kërkuar të dalë në skenë që të performojë dhe stafi ka pranuar. Njerëzit në sallë u…

Ushqime të ndaluara për bebet dhe fëmijët!

Shmangni: Copat e mëdha të mishit, djathit, apo frutave. Mund t'i gatuani ato në formë pureje të grira në blender. Shmangni: Rrushin Zgjidhja: Bebet 6 muajsh e sipër, mund të hanë copa rrushi të prera hollë (jo thjeshtë të ndara në…

Çfarë lloj akulloreje je ti? Zgjidh

Cila akullore mund të ishit ju? Zgjidhni njërën, sepse do të thotë dicka. Akull i grirë Me portokall, mente, limon, qershi nuk ka rëndësi shija që zgjidhni, akulli i grirë është sinonim i lirisë. Kush preferon të përtypë këtë tip…

Domate qershi me hudhra e vaj ulliri

Ju mund t'i konservoni domatet qershizë. Ne do ju japim një recetë plot shije e praktike në përgatitje. Përbërësit: 1.5 kg domate qershi 2 lugë sheqer 1 thelb hudhër vaj ulliri rigon kripë dhe piper Përgatitja:…

Si t’i bëni këto biskota me bajame

Toskana njihet për recetat gourmet dhe shijet speciale e unike. Një prej tyre janë dhe biskotat Cantucci që përgatiten me përbërës të thjeshtë. Përbërësit: 180 gr sheqer 1 vezë 0,5 gr amoniak për ëmbëlsira (bustina të ngjashme…