Kafe me gjalpë? I bën mirë shëndetit

Alkooli është shpesh një pije nga e cila jo rrallë na duhet të heqim dorë. Por edhe kafeina mund të jetë një tjetër ‘kandidat’ prej të cilit mund të na duhet të heqim dorë dhe që mbase na bën të krijojmë varësi. Një kafe pa kafeinë është…

3 mënyra të reja për të përdorur mjaltin

Po iu sjellim disa ide se si mund ta përdorni mjaltin në kuzhinë të kombinuar me përbërës të vecantë. Spec djegës, koriandër dhe mjaltë Përziejini 4 speca jalapeño (me kërcell dhe fara të hequra dhe të copëtuar) ose përfshijmë disa…

Një sallatë që mund ta konsumosh kurdo

Shtojini sallatës vezë dhe proshutë! Proshuta i jep një shije të kripur dhe të tymosur, ndërsa veza e skuqur të ngop, duke bërë që të mos kërkoni më ushqim. Proshuta e skuqur është sekreti i kësaj sallate me spinaq, që dietologët nuk do…

Stikat ndihmojnë në…

Vetëm një porcion prej 30 gr stikash ofron më shumë sesa 30 vitamina, minerale dhe super ushqyes të tjerë. Një nga gjërat më të mira të frutave të thata në përgjithësi është pasuria me minerale, e cila është vitale për funksionim korrekt…

Pse duhet ta konsumoni patjetër mushmollën

Mushmolla është një nga frutat që rritet në të gjitha zonat e Shqipërisë, por më tepër kultivohet në Jug. Është pjesë e familjes së mollëve dhe dardhave, por shpesh e quajnë vogëlushja e trëndafilave, pasi janë të ngjashëm me frutat e…

Pemët frutore që mund t’i rrisni në shtëpi

Disa pemë frutore që mund t'i mbillni në vazo në shtëpi. Tamarind Nëse doni të rritni vetë një pemë tamandarindë duhet të merrni parasysh këshilla të mëposhtme:Vendoseni vazon me farat e tamarindës në një vend me dritë, por jo në…

Si u shpik boza?

Boza është një pije që përgatitet nga mielli i misrit dhe drithërave të tjerë që besohet të ketë origjinën tetë ose nëntë mijë vjet më parë në zonën e Mesopotamisë. Arkeologët kanë zbuluar enë argjile që përdoreshin për bozë të cilat…

Stina në të cilën keni lindur zbulon diçka për ju

Të lindurit në pranverë Dëgjoni me dashuri njerëzit tuaj të afërt. Kënaqeni kur i ndihmoni të tjerët dhe shpesh shiheni si kavalier me një armaturë të shndritshme. Jeni të destinuar ta ktheni botën në një vend më të mirë e më të bukur.…