Turqi, të shtëna para selisë së Ambasadës Amerikane

Një incident është regjistruar në Turqi, në kulmin e tensioneve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në Ambasadën Amerikane në Ankara është qëlluar me armë zjarri. Sipas CNN turk, ngjarja ka ndodhur në orën 05.00 të mëngjesit të sotëm.…

Ndërron jetë zyrtari i njohur i OKB-së

Ish sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, dhe lajmi është bërë i ditur nga vetë OKB. Mësohet se Annan mbylli sytë në Zivcër pas një sëmundjeje të shkurtër. Me origjinë nga Ghana, Anan ka…

Ndryshimi i orës? Jo, faleminderit!

Rreth dy milionë vetë kanë marrë pjesë në anketimin në internet, që nisi më 4 korrik dhe u mbyll më 16 gusht. A ka ardhur tashmë koha për një kthesë në orën europiane? Që tani është e qartë, shkruan DW: ndryshimi i orës në ritmin brenda…

Tërmeti i fortë trondit Italinë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur në Molise të Italisë mbrëmjen e sotme. Sipas raportimeve të mediave italiane, lëkundjet janë ndjerë edhe në Abruzzo, Campania e Puglia. Sipas Ingv (Qendrës kombëtare italiane të Tërmeteve) tërmeti ka qenë…

Pushime me pullë të kuqe!

Format e saj bombastike nuk ngelen asnjëherë jashtë vëmendjes së paparacëve. Por, Carolina Marconi bëhet gjithmonë e më tërheqëse për objektivin e fotografëve, kur ajo dhuron shfaqje me “pullë të kuqe” dhe performancë hot. Dhe…

Të shtëna me armë në Francë, arrestohen dy shqiptarë

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia franceze pas disa të shtënave me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur në Grenoble të Francës mbrëmjen e së mërkurës. Sipas shtypit vendas, një patrullë policie dëgjoi të shtëna me armë dhe të bërtitura në…

Djali 6-vjeçar gjen nënën e therur në banesë

Një vogëlush është përballur më një skenë të tmerrshme, pasi ka gjetur të therur në banesë nënën e tij. Ngjarja tragjike ka ndodhur në një lagje të Londrës, ditën e sotme. Referuar medias britanike “Metro“, mësohet se viktima rreth…