Dy tërmete në ditë në Greqi

Këtë herë Greqinë e kanë goditur 2 tërmete. Kreta është tronditur mëngjesin e së hënës pasi një tërmet i fuqishëm 4,8 rihter është regjistruar në zonën detare midis këtij ishulli dhe Santorinit. Epiqendra e tij ka qenë 67 km në…

Shmanget masakra në xhaminë e Oslos

Rrezikon të përgjaket Kurban Bajrami në Norvegji si pasojë e një sulmi me armë ndaj një xhamie, të ndaluar fatmirësisht që në fillesë. Një person i armatosur rëndë hyri në një xhami në Oslo, për të qëlluar nga besimtarëve, por u bllokua në…

Në Greqi prapë tërmet i fortë. Ja ku ra kësaj here

Greqia është përfshirë së fundmi nga tërmete të njëpasnjëshme të cilët kanë sjellë panik tek banorët. Sot një tjetër tërmet i fuqishëm 5 ballë ka përfshirë pjesën jugore të ishullit grek, Kretës. Epiqendra e këtij tërmeti 5.0 ballë i…

Deputeti bëri veprimin e sikletshëm në Kuvend

Një politikan në Kenia ka lëshuar gazra gjatë mbylljes së seancës parlamentare, ndërkohë pjesëtartë e tjerë kanë fajësuar njëri-tjetrin për erën e rëndë. Si pasojë deputetët janë përplasur me njëri-tjetrin, duke akuzuar për ‘ndotjen e…

Nis protesta treditore në aeroportin e Hong Kongut

Protestuesit janë mbledhur në aeroportin e Hong Kongut, për të shënuar nisjen e një marshi të paautorizuar treditor në territorin kinez. Aktivistët e veshur në të zeza janë ulur në hapësirën e arritjes së pasagjerëve, duke mbajtur në duar…

Tjetër tërmet godet Greqinë

Një tjetër tërmet ka rënë mbrëmjen e kaluar në Greqi, rreth orës 23:12 minuta. Instituti Europian i Sizmologjisë njofton se tërmeti ka rënë në Grevena të Greqisë dhe ka qenë 3.6 ballësh i shkallës Rihter. Fatmirësisht nuk ka patur persona…

Itali/ Salvini kërkon zgjedhje të parakohshme

Ministri i Brendshëm italian, Mateo Salvini, tërhoqi mbështetjen e tij për koalicionin qeverisës në vend të enjten dhe kërkoi zgjedhje të parakohshme, duke e detyruar Kryeministrin e vendit të kërkojë që ai të justifikojë vendimin e tij për…