Greqia tronditet sërish nga tërmeti

Ditën e sotme Greqia është është tronditur sërish nga një tërmet, 4.5 ballë. Kjo lëkundje 4.5 ballë është regjistuar në zonën detare, 65 kilometra drejt jug=prerendimit të Zakynthos. Mediat greke bëjnë me dije se, tërmeti i kësaj të…

Në fshatin pa meshkuj, ku gratë lindin vetëm vajza

Një skuadër zjarrfikësish e gjitha e përbërë nga femra. Është një rast i rrallë, por është bërë një domosdoshmëri në kushtet, kur në fshat mungojnë burrat. Kjo ndodh në një qytezë polake, Miejsce Odrzanskie, një fshat me 300 banorë, ku prej…

Avioni bën ulje të detyruar në fushën e misrit

Një aeroplan me pasagjerë është detyruar të aterrojë dhunshëm në një fushë me misër, pasi në njërin motor ishin përplasur zogjtë. Në incidentin, i cili ndodhi në Rusi, janë lënduar 23 pasagjerë, të cilët kishin vërejtur se aeroplani…

Francë, gropë në mes të qytetit

Një gropë pesë metra e thellë dhe 10 metra e gjerë është hapur krejt papritur në qendër të Amiensit, gjatë natës dhe ka gjasa që shkak të ketë qenë kolapsi i një qilari mesjetar. Gropa u pa herët në mëngjes nga një patrullë e policisë…

Një i armatosur plagos 6 policë në SHBA

Një person është arrestuar pasi plagosi gjashtë policë në Philadelphia të SHBA-së. Beteja e armatosur mes policisë dhe të arrestuarit filloi në orën 16:30 sipas orës lokale. Oficerët kishin një urdhër për të kontrolluar një shtëpi për…

Atentat shqiptarëve në Gjermani, ka viktima

Një atentat ndaj dy shtetasve shqiptarëve është regjistruar mbrëmjen e së martës së 13 gushtit në Meinestraße në rrethin Wolfsburg Vorsfelde. Sikurse raporton “Bild” si pasojë e atentatit një person ka humbur jetën, ndërsa një tjetër ka…

Rregulli i ri amerikan për viza prek të varfërit

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka bërë publike të hënën një rregull të ri që mund t’ua pamundësojë shtetësinë amerikane qindra mijëra personave që janë shumë të varfër, transmeton agjencia e lajmeve…