Cilat janë ushqimet që nuk lejohen të konsumohen në mëngjes? Përgjigjia e Ruzhdi Metalit

Doktori alternativ Ruzhdi Metali ka qenë i ftuar në “Zonë e Lirë”, ku u është përgjigjur pyetjeve të ndryshme të qytetarëve.

“Çfarë ushqimesh nuk lejohen të hahen në mëngjes?”, ka qenë pyetja që një qytetar ka bërë për Ruzhdi Metalin.

“Ata që kanë acid në stomak s’mund të hanë dot kos, turshitë, pijet me gaz, buka, kafja nuk lejohet në mëngjes, as pas ushqimit sepse kafja të thith hekurin. As qumështi, as reçeli, as mjalti në mëngjes. Domatja përdoret pa lëkurë, paçe me pilaf pa bukë mund të hahet, edhe buka e misrit është mirë për mëngjes”, ka thënë Ruzhdi Metal.

“Sinoziti do vaj ekaliptos, vaj dafine dhe vaj aloe vera. I bën bashkë dhe i fut në ujë. Edhe kungulli i egër është super për sinozitin”, i është përgjigjur Ruzhdi Metali pyetjes së një qytetari tjetër.

Ju mund të pëlqeni dhe këto