Vite pasi lideri Kim Jong-Un i mori jetën vëllait të tij, zbulohet e vërteta pse e hoqi qafe atë

Lideri koreano-verior, Kim Jong-Un, dy vite më parë urdhëroi vra.sjen e gjysmë vëllait të tij, Kim Jong Nam, i cili u ekze.kutua në aeroportin e Malajzisë.

Por së fundmi, gazeta “Wall Street” ka zbuluar se Kim Jong Nam është vra.rë pasi ai ishte një informator i CIA dhe këtë informacion ka thënë se e ka marrë nga një person që kishte lidhje me këtë çështje, ndonëse CIA ka refuzuar të flasi.

Reporterja e Washington Post, Ana Fifiel, ka shkruar se Kim Jong Nam takohej me këta persona në Singapor dhe Malajzi, ku madje thotë se ai është filmuar në një moment me një informator te inteligjencës amerikane në ashensor.

Kur u hoq qafe nga dy femra në aeroportin Kuala Lumpur në vitin 2017, Kim mbante në dorë një çantë që kishte 120 mijë dollarë brenda, që mendohet të ketë qenë pagesa që ka marrë për shërbimet e tij.

Burimi: Washington Post

Maye-E, File)
Ju mund të pëlqeni dhe këto