Vihet në pranga gruaja e El Chapos, drejtësia amerikane e akuzon për disa krime 31 vjeçaren

Gruaja e bosit meksikan të drogës, El Chapos, Coronel Aispuro, është arrestuar në SHBA pasi dyshohet se ka marrë pjesë në trafik droge dhe është udhëheqëse e kartelit Sinaloa.


Sipas “Justice.gov”, 31 vjeçarja që ka nënshtetësi të dyfishtë, amerikano-meksikane, u arrestua ditën e djeshme në aeroportin ndërkombëtar të Dulles.

Pritet që ajo të dali sot për herë të parë përballë Gjykatën Federale të qarkut të SHBA-së përmes një video-konference.


Sipas dokumenteve të gjykatës, Aispuro akuzohet për pjesëmarrje në një komplot për shpërndarjen e kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës për import në SH.B.A. Për më tepër, Coronel Aispuro pretendohet të ketë komplotuar me të tjerët për të ndihmuar Guzman në arratisjen e tij më 11 korrik 2015 nga Altiplano burg, i vendosur në Almoloya de Juarez, Meksikë.

Ju mund të pëlqeni dhe këto