Mësohet kush ishte shteti që ndihmoi SHBA t’i merrnin jetën gjeneralit iranian Sulejmani

Së fundmi, televizioni amerikan “NBC” ka bërë një deklaratë të papritur, duke thënë se vra.sja e gjeneralit iranian Kasem Sulejmani është bërë nga SHBA me ndihmën e Izraelit.

Kjo media thotë se Izraeli është i përfshirë në sulmin ajror të 3 janarit, ku humbi jetën Kasemi. Roli i Izraelit ishte dhënia e informacioneve për amerikanët.

Ishte inteligjenca izraelite që informoi amerikanët kur do të hipte Sulejmani në avion teksa ndodhej në aeroportin iranian.

Burime pranë “NBC” janë shprehur se në këtë çështje janë përfshirë edhe disa zyrtarë amerikanë, emrat e të cilëve nuk janë identifikuar.

Ju mund të pëlqeni dhe këto