Foto/ Brenda rezidencës luksoze të diktatorit të Koresë së Veriut

Kim Jong Un është një prej liderve më të fuqishëm dhe më të njohur në botë, i cili kontrollon të gjithë Korenë e Veriut.

Kim Jong-un's house: A Russian photojournalist was given access to one of the North Korean dictator's lavish homes at an undisclosed location near Pyongyang. According to the tyrant's former bodyguard Lee Young-kuk, the North Korean leader keeps at least eight separate palaces outside the capital. Although Kim has several palaces, pictures of them are hard to come by because the North Korean government has put in place tight security measures to make sure very few photographs exist

Megjithatë, ai e fsheh mjaft mirë mënyrën e jetesës së tij, si edhe jetën private, për të cilën dihet shumë pak. Por, Daily Mail ka arritur që të sigurojë disa foto të rezidencës së tij luksoze, e cila ndodhet në një zonë të panjohur afër kryeqytetit Pyongyang.

The house boasts sumptuous grounds containing beautiful flowers which Kim can enjoy whilst strolling through the gardens. The Photos were taken by a Russian journalist while Foreign Minister Sergei Lavrov met the North Korean dictator. It is not known if the meeting took place at this residence

Siç shihet nga fotot, Kim Jong jeton mes luksit, në një vilë të pajisur me kopshte të shumta dhe arkitekturë moderne, ndërkohë që shtetasit e tij jetojnë në kushte minimale jetese.

From the atrium there is a far-reaching view down the driveway and out across the open countryside towards the mountains in the distance. Lavrov met with Kim while a former North Korean spy chief travelled to New York and met with US Secretary of State Mike Pompeo in an attempt to salvage a summit between President Trump and Kim

Njeriu pas këtyre fotografike është gazetari rus Valery Sharifulin, i cili ka arritur që të vizitojë rezidencën në fjalë, duke u futur në mesin e pak personave që e kanë parë atë.

Inside, the palace is simply decorated with neutral colours bedecking every wall and very few paintings displayed through the house

Kim Jong Un ka disa vila të vendosura në zona të ndryshme të Koresë së Veriut, por ato janë shumë të vështira të shihen dhe fotografohen për shkak të masave të rrepta të sigurisë në to.

The gardens are dominated by an enormous water feature which sprays jets from a fountain over several ornate dolphin sculptures 

The tyrant certainly seems to be a fan of high culture as there are several intricate sculptures scattered all around the vast property

Ju mund të pëlqeni dhe këto