Pamje të rënda/ Shqiptarët futen brenda kartonëve të vegjël për të shkuar në Angli

Së fundmi, “Daily Mail” ka publikuar disa pamje të rënda, që tregojnë rrugët ekstreme nëpër të cilat kalojnë nevojtarët për të shkuar në Britaninë e Madhe.

Gazeta britanike bën të ditur se katër shqiptarë janë gjendur brenda kutive të kartonit, një transport për të cilin kishin paguar nga 700 euro.

“Katër emigrantë shqiptarë u gjetën të regjistruar brenda kutive të mëdha të kartonit në anën e pasme të një furgoni të lidhur për Dover. Rojet kufitare ndaluan furgonin, i cili po udhëtonte nga Frankfurti në Derby, në Calais para se të kalonte Kanalin në Britani të Madhe. Më vonë doli se burrat kishin paguar më shumë se £ 600 (700 euro) secili për një bandë të trafikimit të njerëzve, një prej të cilëve tani është burgosur”, shkruan Daily Mail.

Vladimir T., 39 vjeç, ishte një nga katër njerëz që trafikonin emigrantë të paligjshëm në Britani. Ai ndodhej në Britani në mënyrë të ligjshme. Por tani ai përballet me dëbimin pasi u dënua me 40 muaj burg.

Ju mund të pëlqeni dhe këto