Flower
Flower

“Grabitja e shekullit”/Berisha publikon artikujt e mediave të huaja: “Aeroporti i Shqipërisë e jo i Kinës”

Sali Berisha i është rikthyer grabitjes së miliona eurove në aeroportin e Rinasit disa ditë më parë, ku së fundmi ka publikuar në Facebook një artikull të gazetës “Le Courrier des Balkans” për këtë ngjarje që ndodhi në Shqipëri.

Berisha shkruan se redaksia e kësaj gazete e konsideron atë si grabitjen e shekullit, ndërsa shton se aeroporti është pjesë e territorit të Shqipërisë dhe jo të Kinës, ndaj edhe ligjërisht është nën mbrojtjen e Policisë së Shtetit.

Statusi i Berishës:

“Grabitja e shkeullit!
I kujt eshte faji?!

Ky eshte titulli klamoroz per grabitjen e 10 milione eurove ne pisten e aeroportit te Rinasit me dt 9 prill 2019, me te cilen hapet gazeta Le Courrier des Balkans:

Albanie : « braquage du siècle » à l’aéroport de Tirana, à qui la faute ?
Le Courrier des Balkan; Par la rédaction | vendredi 12 avril 2019

Ne kete artikull redaksia e gazetes informon per ate qe ajo ne titull e quan grabitja e shekullit, vjedhjen me daten 9 prill ne pisten e avioneve te 10 milion eurove. Redaksia e gazetes shtron pyetjen kush e ka fajin per kete grabitje te shekullit dhe shkruan se per autoritetet shteterore shqiptare nga Edvini dhe gjithe te tjeret faji eshte i koncesionarit kinez nderkohe qe koncesionari hedh poshte keto akuza dhe pergjigjet se pergjegjesia e sugurimit te kompleksit eshte e policise shqiptare. Aeroporti eshte pjese e territorit te Shqiperise dhe jo e Kines dhe ligjerisht eshte ne mbrojtjen e policise se shtetit”

Me poshte redaksia e gazetes rendit serine e kater vjedhjeve te tjera nga viti 2015 gjer sot.

Ketu me poshte keni ne frengjisht te plote artikullin e gazetes Korrieri i Ballkanit.

Ju mund të pëlqeni dhe këto