Ulet drastikisht vlera e paundit, ja me sa këmbehet

Sterlina u afrua nivelit më të dobët ndaj dollarit amerikan në më shumë se dy vjet të martën, në mes të pasigurisë në rritje pasi ligjvënësit britanikë u përgatitën të votojnë në fazën e parë të një plani për të bllokuar kryeministrin Boris Johnson nga ndjekja e një skenari pa marrëveshje Brexit.

Kundërshtarët e Johnsonit do të paraqesin një votë që do t’u mundësonte atyre të  kontrollonin axhendën parlamentare të mërkurën, në përpjekje për të miratuar legjislacionin që do ta detyronte Johnson të kërkojë një vonesë tre-mujore në daljen e Britanisë nga BE. Johnson e ka sqaruar se nëse qeveria do të mposhtet, ajo do të zhvillojë një votim të Mërkurën për të aprovuar një zgjedhje të parakohshme, me shumë gjasa të mbahet në 14 tetor.

“Poundi është duke u shitur në të gjithë vendin, sepse rreziku politik na ka detyruar të pranojmë se një Brexit pa marrëveshje është i mundur,” tha Junichi Ishikawa, strateg i lartë i këmbimit valutor në IG Securities në Tokio.

Sterlina ra 0.23% në 1.2035 dollarë GBP = D4 në tregtinë aziatike të martën, duke rënë 0.8% nga e hëna, rënia e saj më e madhe në më shumë se tre javë.

Burimi: Monitor.al

Ju mund të pëlqeni dhe këto